Péče o trávník AL-KOÚdržba trávníku:
  sekačka AL-KO Nejčastější činností v rámci údržby trávníku je kosení – sekání. U nově založeného trávníku by se první sekání mělo provádět rotační nebo vřetenovou sekačkou s dobře nabroušenými noži, jinak hrozí vytrhání mladých, ne zcela zakořenělých rostlinek z půdy.
  Se sečením se obvykle začíná od dubna podle počasí a pokračuje se až zhruba do října, přičemž v jarním období trávník roste nejrychleji. Trávník by se při intenzivní péči měl sekat pokaždé, když tráva povyroste o 1/3 až 1/2 výšky, na kterou je udržována. Při častějším sekání se tráva rozprostře, více se odnožuje a trávník je stejnoměrněji vybarvený. Přerostlý trávník je po posečení žlutozelený a řidší, protože trávy musely v porostu bojovat o světlo a táhnout se nahoru.
Volba vhodné sekačky:
  V následující tabulce jsou doporučené parametry sekačky v závislosti na velikosti travní plochy.

  Plocha trávníku (m2) Do 250 250-400 400-700 700-1000 1000-1300
  Šířka záběru 30 cm 35 cm 40 cm 45 cm 48 cm
  Výkon motoru 600 W 900 W 1200 W 1400 W 1600 W
  Vhodný objem koše 25 l 40 l 50 l 60 l 70 l


Frézování (prořezávání) trávníku – vertikutace:
  frézování Při frézování je povrch půdy narušen svislým řezem a tím dochází ke zkypření a provzdušnění půdy a odstranění zbytků posečené travní hmoty. Frézováním se ořežou výhonky odnožujících trav, čímž se podpoří růst nových a omezí se růst dvouděložných plevelů. Optimálně se prořezávání trávníku provádí 2x ročně, nejlépe na jaře a pak koncem léta po prázdninové sezóně. Před frézováním je nutné nejprve trávník posekat na výšku 3-4 cm. Vhodný termín je asi dva dny po dešti, v případě sucha alespoň den předem zalijeme a zálivku provedeme i po vertikutaci.
Provzdušňování trávníku - erifikace:
  provzdušňování U více zatěžovaných travních ploch je nutné provzdušňování trávníku. Soustavným sešlapáváním se půda utuží a provzdušnění nestačí obnovit ani přirození pomocníci – žížaly. Při provzdušňování se propichuje vrchní vrstva půdy, čímž se stává půda vzdušnější a umožňuje vnikání vzduchu, vody a hnojiv. Jde o méně častou údržbovou operaci, u těžších půd by se mělo provzdušňování provádět 2x ročně.
Mulčování:
  trávník Mulčování je ekologická likvidace trávy a plevele. Posečená tráva je speciálními noži rozemleta na drobné kousky, které zůstanou ležet pozemku. Tím je posečená tráva využita jako přírodní hnojivo a odpadá starost kam s travním odpadem. Drobné kousky mulčované trávy na pozemku zetlí a působí příznivě na obnovu nebo zlepšení kvality porostu a trávník si déle udrží vláhu. Abychom dosáhli kvalitního porostu, doporučuje se mulčovat třikrát až čtyřikrát za rok. Ideální je mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace. Druhé ideální období pro mulčování je konec vegetačního období. Třetí mulčování se provádí podle výšky trávy.

e-Alko.cz Copyright © 2019 Lipis.cz. Všechna práva vyhrazena.
e-shop Tescoma : nerezové nádobí Tescoma, hrnce, sady Tescoma